DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W TEATRZE NOWYM W ZABRZU

 

Dzisiaj oddajemy głos uczennicom z ZSO nr 1 w Gliwicach, które odwiedziły wczoraj nasz teatr w ramach Dnia Przedsiębiorczości. Przez cały dzień uczestniczyły w pracach Biura Promocji i Organizacji Widowni, podglądając, wspierając, wymieniając uwagi. Wzięły również udział w wycieczce po zakamarkach zabrzańskiej świątyni słowa. Poniżej prezentujemy ich tekst, będący owocem naszego spotkania:

W dniu 20. kwietnia miałyśmy przyjemność zwiedzać Teatr Nowy w Zabrzu i zobaczyć wszystko to, co jest niedostępne dla oczu widza. Dowiedziałyśmy się wielu ciekawych faktów na temat tego miejsca, ale również poznałyśmy zadania całej załogi teatru.

Charakterystyczną częścią teatru jest bez wątpienia scena, która odgrywa najważniejszą rolę dla widza. Obszerne okno sceniczne kryje przed oglądającymi wiele ukrytych elementów, którymi steruje grupa techników oraz montażystów. Zabrzańska scena wyposażona jest w zapadnię, z której aktorzy i rekwizyty, mniejsze lub większe, mogą pojawiać się podczas spektaklu.

W dolnej części teatru znajdują się garderoby aktorów, pomieszczenia dla charakteryzatorów, garderobianych oraz fryzjerek. Naszą uwagę najbardziej przykuły malarnia i stolarnia, gdzie powstają imponujące rekwizyty, tworzące scenografię.

Na drugim piętrze znajdują się pomieszczenia krawcowych, w których szyte są różnorodne kostiumy oraz ich wypożyczalnia. Znajdziemy tam również wejście na balkon, z którego możemy obserwować scenę z góry.

Dopiero po oprowadzenia pojęłyśmy, ile pracy wkłada się w tworzenie spektakli, z czego przeciętny widz nie zdaje sobie sprawy. Nad każdym przedstawieniem czuwa sztab ludzi obsługujący scenę, zajmujący się wszystkim – od spraw technicznych zaczynając, kończąc na zadaniach inspicjenta, który również przejmuje rolę suflera. Sztab ten zajmuje się też oprawą muzyczną i oświetleniową.

Miałyśmy okazję również oglądać spektakl ,,Plastusiowy Pamiętnik”, który powstał z myślą o dzieciach i nie tylko! Podczas sztuki miło spędziłyśmy czas, bawiąc się razem z grupami pierwszoklasistów. Przedstawienie było zabawne i przyjemne w odbiorze, dzięki czemu nie zmarnowałyśmy czasu spędzonego na widowni.

Dzień przedsiębiorczości, podczas którego mogłyśmy odkryć tajniki pracy w teatralnym biurze promocji nie poszedł na marne. Pogłębiłyśmy dzięki niemu naszą wiedzę ogólną o teatrze oraz wykonywanej tutaj pracy, która będzie dla nas przydatna w wyborze zawodu.

Kasia i Dominika