ZANIM SIĘ OBUDZĘ

Zdarza się, że śnią nam się koszmary. Chyba najgorsze są takie realistyczne, w których świat wygląda jak prawdziwy. A co gdyby te straszne sny stawały się rzeczywistością?

W filmie pod tytułem “Zanim się obudzę”, główny bohater kilkuletni Cody (znany z oscarowego “Pokoju” Jacob Tremblay) ma niezwykły dar. Gdy trafia do kolejnej rodziny zastępczej objawia się on na początku tym, że kiedy zasypia, w nowym domu zaczynają latać motyle. Całe chmary motyli, które chłopiec zna z fotografii z książek. Owady jednak znikają, gdy mały się budzi. Niesamowite, prawda? Niestety, jak już wspominałam, nie zawsze mamy przyjemne sny. Cody w snach spotyka czasem potwora, którego nazywa “Czyrak” i on też materializuje się, tak samo jak motyle. Powtarza “zawsze będę przy tobie”, wygląda co najmniej przerażająco i zjada ludzi(!).

Cody został adoptowany przez Jessie i Marka, których syn utopił się w trakcie kąpieli w wannie. Dar chłopca na początku jest dla nich zbawieniem. Cody zobaczył zdjęcie, na którym jest ich zmarły synek i zaczyna o nim śnić. Rodzice, którzy jednak wciąż tęsknią za dzieckiem przekonują chłopca, że powinien dużo spać, po to by oni dzięki jego darowi mogli zobaczyć synka. Nie liczy się dla nich to, że dziecko, które pojawia się w ich domu, gdy Cody o nim śni, jest tylko wyobrażeniem chłopca. Jednak, którejś nocy zamiast o ich synku, Cody śni o “Czyraku” i wtedy dociera do nich, że ten dar nie jest zbawieniem, ale przekleństwem. Tylko, że jest już za późno…

“Zanim się obudzę” jest horrorem i owszem momentami bałam się oglądając go, jednak niesamowita historia chłopca, który nie ma rodziców i ciągle szuka rodziny, która mogłaby go pokochać i pomóc pozbyć się potwora, który siedzi w jego głowie, przede wszystkim mnie wzruszyła.

Film dla mnie jest przede wszystkim  dowodem na to, że każdy nasz lęk jest tylko w naszej głowie. Nie będę zdradzać dlaczego wyciągnęłam taki właśnie wniosek. Myślę, że warto zobaczyć ten horror, jeśli nie dla chwili grozy to po to żeby dowiedzieć się jak skończyła się historia chłopca z niezwykłym darem, czym tak na prawdę był “Czyrak” i jak udało się go pokonać.