
Co łączy dziewczynkę z czasów drugiej wojny światowej z prostą chłopką i eleganckim panem mającym słabość do kobiet. Co sprawiło, że te właśnie postaci, ale też wiele innych spotkały się po południu w kawiarni? To tajemnicze „coś” to oczywiście „Sztuka Słowa”!
Mowa oczywiście o koncercie laureatów Po Południu w kawiarni w reżyserii Beaty Wyrzykowskiej-Piesik, który był podsumowaniem eliminacji miejskich Małego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.
Spośród ponad 120 uczestników, którzy próbowali swoich sił w turniejach: recytatorskim, poezji śpiewanej, „wywiedzionym ze słowa” oraz teatru jednego aktora – profesjonalne jury wybrało „najlepszych z najlepszych”. I chyba nikt nie wątpi, że nie było to łatwe zadanie.
Na scenie podczas koncertu mogli zaprezentować się tylko wybrańcy, ale w tej duchowej uczcie mieli szansę uczestniczyć wszyscy, którzy w poniedziałkowe popołudnie przybyli do Teatru Nowego w Zabrzu.
Oba konkursy to tradycja kultywowana i niezłomnie propagowana przez Zabrzańskie Towarzystwo Kultury Teatralnej (z Panią Marią Popławską na czele) oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 2.
Ogromne zamiłowanie do Sztuki Słowa zauważa się w Zabrzu od wielu lat, bo chyba żadne miasto na Śląsku nie cieszy się tak dużą frekwencją, w związku z tego typu wydarzeniami kulturalnymi.
Ta tradycja nie wzięła się znikąd. 25 lat organizacji Ligi Recytatorskiej (w tym roku obchodzimy jubileusz!) zaszczepiło w młodych ludziach pasję, która rozwijana jest często z pokolenia na pokolenie.
W konkursach recytatorskich (a jest ich całkiem sporo w Zabrzu!) mogą brać udział nawet przedszkolaki. Nic więc dziwnego, że wielu zabrzan jest potem docenianych w przeglądach regionalnych, wojewódzkich, a nawet ogólnopolskich. Nie mówiąc już o tym, że wielu profesjonalnych aktorów ma swoje korzenie właśnie w Zabrzu.
Kamila Głutkowska z MDK nr 2 w Zabrzu wygrała także eliminacje regionalne i weźmie udział w finale Małego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Starachowicach.
Wszystkim młodym recytatorom, wokalistom i aktorom życzymy powodzenia w rozwijaniu swojego zainteresowania teatrem, a ich rodzicom i nauczycielom niesłabnącego entuzjazmu w odkrywaniu młodych ludzi na nowo, właśnie poprzez sztukę słowa!