“PO POŁUDNIU W KAWIARNI”, CZYLI NAJLEPSI MŁODZI RECYTATORZY NA DESKACH TEATRU NOWEGO!

Co łączy dziewczynkę z czasów drugiej wojny światowej z prostą chłopką i eleganckim panem mającym słabość do kobiet. Co sprawiło, że te właśnie postaci, ale też wiele innych spotkały się po południu w kawiarni? To tajemnicze „coś” to oczywiście  „Sztuka Słowa”!

Mowa oczywiście o koncercie laureatów Po Południu w kawiarni  w reżyserii Beaty Wyrzykowskiej-Piesik, który był podsumowaniem eliminacji miejskich Małego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego oraz 62. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

Spośród ponad 120 uczestników, którzy  próbowali swoich sił w  turniejach: recytatorskim, poezji śpiewanej, „wywiedzionym ze słowa” oraz teatru jednego aktora  – profesjonalne jury wybrało „najlepszych z najlepszych”. I chyba nikt nie wątpi, że nie było to łatwe zadanie.

Na scenie podczas koncertu mogli zaprezentować się tylko wybrańcy, ale w tej duchowej uczcie  mieli szansę  uczestniczyć wszyscy, którzy w poniedziałkowe popołudnie przybyli do Teatru Nowego w Zabrzu.

Oba konkursy to tradycja kultywowana i niezłomnie propagowana przez Zabrzańskie Towarzystwo Kultury Teatralnej  (z Panią Marią Popławską na czele) oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 2.

Ogromne zamiłowanie do Sztuki Słowa zauważa się w Zabrzu od wielu lat, bo chyba żadne miasto na Śląsku nie cieszy się tak dużą frekwencją, w związku z tego typu wydarzeniami kulturalnymi.

Ta tradycja nie wzięła się znikąd. 25 lat organizacji Ligi Recytatorskiej (w tym roku obchodzimy jubileusz!) zaszczepiło w młodych ludziach pasję, która rozwijana jest często z pokolenia na pokolenie.

W konkursach recytatorskich (a jest ich całkiem sporo w Zabrzu!) mogą brać udział nawet przedszkolaki. Nic więc dziwnego, że wielu zabrzan  jest potem docenianych  w przeglądach regionalnych, wojewódzkich, a nawet ogólnopolskich.  Nie mówiąc już o tym, że wielu profesjonalnych aktorów ma swoje korzenie właśnie w Zabrzu.

Kamila Głutkowska z MDK nr 2 w Zabrzu wygrała także eliminacje regionalne i weźmie udział w finale Małego Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w Starachowicach.

Wszystkim młodym recytatorom, wokalistom  i aktorom życzymy powodzenia w rozwijaniu swojego zainteresowania teatrem, a ich rodzicom i nauczycielom niesłabnącego entuzjazmu w odkrywaniu młodych ludzi na nowo, właśnie poprzez sztukę słowa!