Smykom Rzeczywistość przedstawiona – czyli festiwalowe atrakcje dla dzieci

Październik nieodmiennie kojarzy mi się z festiwalem. A Festiwal Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość przedstawiona  ma swój niepowtarzalny klimat, który tworzą przede wszystkim ludzie. Festiwalowa uczta teatralna nie kończy się jednak tylko  na prezentacjach najciekawszych spektakli profesjonalnych teatrów. Tu jest miejsce również dla młodych. I to jest w nim najpiękniejsze!

Imprezy towarzyszące festiwalowi to sposób na przyciągnięcie przyszłego widza do teatru, ale też pokazanie, że świat teatru dostępny jest dla każdego, bo każdy może znaleźć w nim coś dla siebie. Wśród propozycji znajdą się więc spektakle prezentowane przez dzieci, młodzież, ale też dorosłych w różnym wieku. To festiwal, który łączy pokolenia i pokazuje jednocześnie to, co w polskiej dramaturgii nowe, ciekawe i aktualne. A jest w czym wybierać!

Jedną z tych imprez  są spektakle przeznaczone dla najmłodszego odbiorcy, w wykonaniu dziecięcych i młodzieżowych grup teatralnych, czyli tzw. Smykom Rzeczywistość przedstawiona. Wśród propozycji  znajdziemy dramaty takich autorek, jak Marta Guśniowska, Malina Prześluga i Liljana Bardijewska. Warto się nimi zainteresować, choćby po to, by zobaczyć, jak zmienia się teatr dla dzieci.

Wyżej wymienione  autorki znane są młodszej publiczności nie od dziś. Dziób w dziób, Pod-grzybek, Baśń o grającym imbryku, Paskuda i Maruda, czy Brak sensu, czyli Aniołek, Żyrafa i stołek, to tylko nieliczne z ich sztuk,  poznanych ostatnio także przez młodych zabrzan.

Nie sposób nie docenić autorek dramaturgii dziecięcej za nieskrępowaną wyobraźnię, którą dzielą się z czytelnikami , a potem także z widzami. Nie dziwi popularność ich sztuk, które zachwycają swoją wyrazistością i aktualnością. Świat w nich przedstawiony jest barwny, nietuzinkowy, obala często tematy tabu, pokazuje rzeczywistość, z którą można, a nawet trzeba sobie poradzić. A wszystko to w atmosferze wiary w dobroć drugiego człowieka. Postaci ze sztuk Guśniowskiej i Prześlugi mają swoje wady (nawet Bóg!), często podejmują trudne wyzwania, ale jeszcze częściej poszukują odpowiedzi na pytania, które w jakimś momencie życia zadaje sobie każdy z nas (Czym jest dobro? Jak pokonać strach i odnaleźć drogę w życiu? Co jest w życiu ważne?). Nie dziwi więc, że skradły serca nie tylko dzieci, ale także dorosłych.

Poniżej fragment sztuki Marty Guśniowskiej Brak sensu, czyli Aniołek, Żyrafa i Stołek. Jeśli macie ochotę na więcej, zapraszamy na spektakle w cyklu Smykom Rzeczywistość przedstawiona, w ramach którego dzieci i młodzież grają spektakle w oparciu o sztuki powyższych autorek. Link do harmonogramu poniżej:

http://www.teatrzabrze.pl/festiwal2016/25-festiwal-2016-imprezy-towarzyszace/566-xvi-smykom-rzeczywistosc-przedstawiona.html

Poszukujących odsyłam do wydawnictwa Nowe Sztuki dla Dzieci i Młodzieży, które z niesłabnącym entuzjazmem publikuje najciekawsze sztuki skierowane do młodych. A jest w czym wybierać!

Ot! Taka właśnie  Rzeczywistość przedstawiona!

Marta Guśniowska

Brak sensu, czyli Aniołek, Żyrafa i Stołek (fragment)

(…)

Aniołek

No to jesteśmy w domu. A teraz szybko na chmurkę, zanim szef się dowie, że wylazłem ze skrzydełek..

Bóg

A mówi ci coś hasło wszechwiedzący?

Aniołek

Bo ja..yyy..to wszystko przez tę żyrafę.. bo ja siedziałem sobie i oglądałem…to znaczy pracowałem, a ta Żyrafa…

Bóg

Naprawdę sądzisz, że stworzyłem Cię po to, żebyś całymi dniami siedział przed telewizorem?

Aniołek

To były filmy instruktażowe..

Bóg

Aniołki Charliego??

Aniołek

Tytuł mnie zmylił

Bóg

Każdego stworzyłem po coś. I obowiązkiem każdej duszy jest odkrycie swojej pasji, swojego sensu życia.. Ty też kiedyś miałeś swój sens, ale go zatraciłeś i teraz musisz go odnaleźć..

A jak już go znajdziesz, to daj znać! To pa!

Aniołek

Ale szefie.. Szefie!!!

Bóg

Co znowu?

Aniołek

Ale że co? To szef mnie nie wpuści?

Bóg

Wpuszczę. Wszystkich w końcu wpuszczam, ale dopiero, jak znajdziesz swój sens!

(…)