ZACZĘŁO SIĘ LATO Z TEATREM 2017 / TURNUS 1. / dzień 1.

Zaczęło się! Dzisiaj, czyli 26.06.17r. rozpoczęła się VI edycja Lata z Teatrem. Są to jedne z najciekawszych i najpopularniejszych warsztatów w Zabrzu i okolicach. Co roku przyciągają wielu młodych ludzi zafascynowanych teatrem i jego tematyką. Po dwóch tygodniach zajęć nasze nabyte umiejętności zostaną uwiecznione spektaklem. Każdy znalazł już grupę, w której czuje się najlepiej. My, grupa dziennikarska przybliżymy wam pracę w każdej z nich.

Grupa Taneczna (opiekun Renata Spinek, aktorka Teatru Nowego) Grupa przede wszystkim zajmuje się choreografią do spektaklu pt.” O Krasnoludkach i Sierotce Marysi”. Mają wiele pracy nad pokazaniem widzom postaci i tańca na scenie.
Grupa Aktorska ( opiekun Jarosław Karpuk, aktor Teatru Nowego) Dzisiaj grupa miała okazję zobaczyć aktorów z młodzieżowego studia teatralnego w akcji. Przybliżyli młodym artystom role które mają odegrać w ich własnym przedstawieniu.
Grupa Aktorska (opiekun Andrzej Kroczyński, aktor Teatru Nowego) Przeprowadziliśmy wywiad z Aldoną, młodą aktorką:
Redakcja: Opowiedz nam krótko, jak pracuje się w grupie?
Aldona: Szczerze, bardzo dobrze.
R: Czym się zajmujecie ?
A: Powoli przydzielamy role.
R: Co sądzisz o waszej grupie ?
A: Bardzo lubię Pana Andrzeja, dobrze dogadujemy się w grupie.
R: Dziękujemy za udzielenie wywiadu.
Grupa plastyczno-lalkarska ( opiekunowie Adrian Ryński – Nogaj oraz Danuta Lewandowska)
Dziś zajęcia były typowo organizacyjne. Oprócz omawiania regulaminu grupa robiła projekty afisza do spektaklu ” O Sierotce Marysi”. Opiekunowie zapoznali ich z podstawowymi elementami graficznymi plakatu przedstawienia. Zostało również zorganizowane wyjście do parku w celach rekreacyjnych.

Grupa Taneczna ( opiekun Joanna Romaniak)
Wywiad z Panią Asią :
Redakcja: Jak pracuje się pani z grupą?
Pani Asia: W grupie mam dzieci, które nie potrafią pisać, nie skończyły 7 lat, więc zapowiada się ciekawie. Grupa jest kreatywna.
R: Czy od zawsze prowadzi Pani grupę taneczną ?
PA: Tak, myślę, że dobrze wywiązuję się z tego zadania.
R: Czy dzieci reagują na Pani prośby ?
PA: Nie mają wyjścia! [śmiech] R: Dziękujemy za udzielenie wywiadu.

Grupa Dziennikarska (opiekunowie Paweł Janicki oraz Beata Dąbrowiecka )
Nasza grupa przygotowuje magazyn ”Kurtyna”, który będzie wypuszczany przez najbliższe dwa tygodnie. Będziemy, przede wszystkim, zapoznawać was z działalnością teatru w trakcie warsztatów. Dzisiaj przeprowadzaliśmy prace potrzebne do wypuszczenia pierwszego numeru magazynu.

Magdalena Ziółkowska, 14 lat
Oliwia Wlach, 14 lat
Alicja Kapera, 14 lat
Zuzanna Domżol, 14 lat

WIERSZYK
Dzisiaj pierwszy dzień w teatrze
To dobra zabawa
Każdy z nas się cieszy
I rozmawia.
Każdy z nas jest szczęśliwy
Każdy z nas ciekawy
Co się będzie rozwijać
I nikt nie ma zamiaru tego pomijać.

Zuzanna Kaluza, 10 lat

Horoskop wróżbitki Anny

Specjalnie na rozpoczęcie zmagań przy tworzeniu spektaklu podczas wakacyjnych warszatów z teatrem poprosiliśmy wróżbitkę Annę o skorzystanie ze swoich nadprzyrodzonych umiejętności i przepowiedzenie przyszłości dla uczestników. Anna odmówiła więc swoje pradawne gusła, zajrzała w magiczną kulę i dokładnie przyjrzała się wszelkim astronomicznym przesłankom. Oto, co udało jej się zobaczyć.

Grupy plastyczno-scenograficzna oraz lalkarska

Ustawienie Marsa względem Jowisza jest niezwykle korzystne dla wszelkich działań związanych z tworzeniem. Mowa tu wprawdzie o wszystkich możliwych formach (malowaniu, rysowaniu, wyklejaniu), aczkolwiek fusy po herbacie Anny wyażnie wskazywały na wyższość wycinanek. Grupy plastyczno-scenograficzna oraz lalkarska mogą się też spodziewać nadchodzącego dostarczenia materiałów, na co wskazywałaby faza Księżyca. Grupie zaleca się jak najkreatywniejsze wykorzystanie tego jakże korzystnego dla nich okresu. Powinna jednak uważać na zagrożenia, które mogą tworzyć nożyczki oraz permanentne markery.

Grupy wokalno-taneczne

Wyrażnie widoczna w kuli baletka świadczy o doskonałym okresie do nauki tańca. Przy pomocy kart Anna dostrzegła także niezwykły potencjał drzemiący w nowych uczestnikach. Grupy wokalno-taneczne mogą się spodziewać miłego zaskoczenia w związku z pracą nad spektaklem oraz dobrej komnikacji między członkami i wychowawcami. Gwiazdy w rejonie pasa Oriona wskazują jednak, że nie ominie ich ciężka oraz żmudna praca. Grupom wyjątkowo zaleca się noszenie czerwonych lub zielonych czapeczek, co znacznie wzmocni ich czakrę.

Grupa promocyjno-dziennikarska

Zawirowania w aurze Saturna najprawdopodobniej spowodują zaburzenia w cichym i spokojnym przebiegu pracy grupy dziennikarskiej. Uczestnicy mogą spodziewać się wzmożonej aktywności (bynajmniej nie na tle literackim) zwłaszcza najmłodszych kolegów (zwłaszcza rudych kolegów). Te same zawirowania pozytywnie wpłyną jednak na kreatywność grupy, co zapewne przyda się podczas tworzenia filmu. Według kart w twórczości dziennikarzy nastąpią niebawem spore zmiany. Nie widomo jednak, czy będą one pozytywne czy negatywne. W związku z doświadczoną wizją Anna przestrzega uczestników przed zgubnym wpływem wiatraków.

Grupy aktorskie

Kula Anny wskazuje na idealny okres do ćwiczenia śpiewu. Wróżbitka przestrzega jednak, że w związku z panującą w tamtym miejscu negatywną aurą, grupy aktorskie (a także inne planujące śpiewać grupy) powinny ćwiczyć jak najdalej od biura dziennikarzy. Z gwiazdy Polarnej można odczytać także, iż nadchodzący okres jest korzystny zwłaszcza dla ćwiczeń z improwizacji. Fusy herbaciane wyraźnie pokazują, że problemy, które początkowo mogą pojawić się w grupach, zostaną szybko rozwiązane. W tym sezonie grupy powinny szczególnie uważać na stres związany z posługiwaniem się staropolszczyzną.

Ania Wilkosz, 16 lat